Ugyan ezt egyelőre más fórumon nem kommunikálták, ám az Európai Bizottság számára összeállított helyreállítási terv új anyagából kiderül, hogy a kormány olyan konstrukcióban gondolkodik, ami lehetővé tenné a lakosság számára, hogy dinamikus árképzés szerint vehesse az áramot a rezsivédett, jelenleg 2523 kWh-s éves fogyasztás mennyiségén felül. – írja a hvg.hu
Közzétette társadalmi egyeztetésre a kormány Magyarország Helyreállítási és Ellenállóképességi Tervének az orosz fosszilis energiahordozókról leválását is segítő REPowerEU fejezetét, amely összesen 14 reform és 14 beruházás segítségével vázolja fel azt, hogy összesen mintegy 2600 milliárd forintnyi forrást hogyan akar felhasználni, amennyiben a pénzt megkapjuk – írja a Portfolio.
A tervek szerint a kormány minden lakossági áramfogyasztónak lehetővé teszi majd, hogy dinamikus árképzés szerint vehesse az áramot évi 2523 kWh, azaz a rezsivédett árú éves fogyasztás felett. Egyelőre a kormányzati kommunikáció más fórumon nem számolt be arról, hogy létezik szándék a rezsicsökkentés átalakítására, ugyanakkor az erről szóló tervekben igyekeztek feltüntetni, hogy a cél nem a villamos energia megtakarítása, hanem az, hogy a fogyasztók spórolni tudjanak az áramszámlán, mivel akkor vehetnének áramot, amikor az olcsó a piacon. Ez a kormány szerint a fogyasztói tudatosságot is emelné.
A portál szerint a tervekből az derül ki, hogy az intelligens fogyasztásmérővel rendelkezőkkel kötnének önkéntes alapon dinamikus villamos energia áras szerződést, azaz ők lesznek azok, akik a rezsivédett mennyiség fölött tudnak majd olcsón áramot vásárolni, már ha élnek a lehetőséggel. Ha nem élnek vele, akkor valószínűleg maradnak a régi keretek között, azaz a rezsicsökkentett keret kimerítését követően fizethetik az addigi áramár közel dupláját.
A kormány hirtelen jött engedékenysége azért is szembetűnő, mert alig két hete még igen harcias közleményben kárhoztatták az Európai Parlament fideszes képviselői a testület által akkor elfogadott megfizethetőbb és fogyasztóbarátabb villamosenergia-piacra vonatkozó álláspontját, miszerint „a fogyasztóknak jogot kell biztosítani a fix áras szerződésekhez, a dinamikus áras szerződésekhez, valamint az általuk aláírt opciókra vonatkozó kulcsfontosságú információkhoz, megtiltva a szállítóknak, hogy egyoldalúan módosítsák a szerződés feltételeit”. Ez akkor még Gyürk András és Tóth Edina fideszes képviselők szerint a rezsicsökkentés ellehetetlenítését célozta.