
A vadőrök szerdán kezdték el elaltatni azt a kilencven vízi emlőst, amelyek egy távoli ausztráliai tengerparton rekedtek. A kis kardszárnyúdelfinek visszaengedésére tett kísérletek kudarcot vallottak – írja cikkében az Origo.
Kedd este vetődött partra egy kevéssé ismert mélytengeri fajhoz tartozó, 157 fős kis kardszárnyúdelfinből álló csapat egy elhagyatott tengerparton Ausztrália déli részén, Tasmánia szigetén. A környezetvédelmi hatóság szerint szerdára mindössze kilencven delfin maradt életben, és az állatok egyre inkább „stresszes állapotba” kerültek a tűző napsütés és az erős szél miatt.

Az állatorvosi szakértői vélemény alapján úgy döntöttünk, hogy elaltatjuk az állatokat. Valószínűleg mind a kilencven állatra ez a sors vár – mondta Shelley Graham, az esemény irányítója az újságíróknak, amit a ScienceAlert online tudományos portál idéz.
A szakemberek szerint a delfinek egy nagy testű fajhoz, az álorcáknak nevezett állatokhoz tartoznak, amelyeket a gyilkos bálnákéhoz hasonló koponyájukról neveztek el; a latin nevük Pseudorca crassidens.
A visszajuttatásukra tett erőfeszítések – mivel egyes példányok súlya meghaladhatja az egy tonnát – nem jártak sikerrel, és valószínűleg nem is lennének eredményesek.
Ez valószínűleg a legnehezebb terep, amellyel tizenhat év alatt találkoztam Tasmániában. Rendkívül távoli, és nagyon nehéz megközelíteni. Minden tőlünk telhetőt megtettünk, de kifogytunk a lehetőségekből, hogy sikeresen visszaengedjük őket – magyarázta Kris Carlyon biológus.