A Lázár János építési és közlekedési miniszterhez köthető alapítvány kapta meg az eddig a büntetés-végrehajtás által használt több ezer hektárnyi földet – írta a Népszava.
A Jövő Nemzedék Földje Alapítvány (JNFA) vagyonkezelésébe „vagyonjuttatás” révén került több mint 1500 darab állami birtoktest. Mint ismert, az alapítvány kuratóriumi elnöke az Építési és Közlekedési Minisztériumot (ÉKM) vezető Lázár János. – írja a hvg.hu
Az átadott földek jelentős része a hazai büntetés-végrehajtási intézetek (bv) által használt területek. Ezeken a földeken a börtönök (pontosabban a büntetés-végrehajtási gazdasági társaságok) egy tudatosan felépített modell szerint a raboknak munkát adva gazdálkodnak.
A lap szerint az érintett földek nagysága 8000-8500 hektár lehet, amely közelíti Szekszárd vagy Eger területét, értékük pedig összesen elérheti a 30-40 milliárd forintot is.
A törvénymódosítással a Jövő Nemzedék Földje Alapítvány nagy kiterjedésű állami földterületek felett szerez ingyenes, határozatlan idejű vagyonkezelői jogot. Az új szabályok alapján a földet harmadik személy használatába is adhatja, illetve hasznosítás céljára átengedheti, pedig ez korábban kifejezetten tiltott volt.
A JNFA-t 2021-ben hozták létre, és vagyonelemként többek között a Nemzeti Ménesbirtok részvényeinek száz százalékát, illetve vagyonkezelői jogát kapta meg, amely mintegy 8200 hektárnyi termőföld és közel 1500 hektárnyi erdő feletti gazdálkodást tett lehetővé.