Nem várt helyről kapott kritikát Orbán Viktor miniszterelnök: a bajor közmédia szerint a magyar kormányfő kettős játékot játszik, oroszbarátságával gyengíti az Európai Unió egységét. – írja a blikk.hu
Bár továbbra is a CSU (a bajor Keresztényszociális Unió) politikusai irányítják Németország legnagyobb és gazdaságilag legerősebb szövetségi államát, az utóbbi időben az eddigi felhőtlen magyar–bajor viszony változóban van. Ennek egyik jele, hogy a tartományi közmédia, a BR24 is sokkal kritikusabban láttatja a magyar kormányfő tevékenységét.
Friss cikkükben arról írnak, hogy Orbán Viktor hónapok óta akadályozza az Oroszország elleni szankciókat. A kritikusok ezért a magyar kormányfőt Vlagyimir Putyin „kormányzójának”, mi több, az orosz elnök „trójai falovának” tekintik az EU-ban.
A magyar kormányfő oroszbarátságát a gazdasági függéssel magyarázták. Az orosz agressziós háború ellenére a kritikusok szerint Orbán Viktor „nyilvánvalóan képtelen vagy nem akarja megrontani Putyinnal fenntartott jó kapcsolatát”.
Ezzel viszont veszélyes „kettős játékot” űz, írja a bajor portál, amivel gyengíti az uniós egységet – vonja le a következtetést a cikk.
Szerintük az aktuális nemzeti konzultáció példa arra, miként igyekszik Orbán Viktor megosztani az EU-t, illetve a magyar szavazókat leválasztani az európai közösségtől. Daniel Freundot, a német zöldek EP-képviselőjét idézve úgy vélik, hogy „álnépszavazásról van szó”, ahol mindenki tudja, mi a válasz, és szinte csak egy jó válasz létezik.
Drága gázt akartok, vagy olcsót? – Erre mindenki tudja, mit kell válaszolni
– hangoztatta Daniel Freund.
A cikk fontos elemnek tekinti ebben a barátságban az orosz gázszállításokat, amelyeket Szijjártó Péter jár ki Moszkvában és az ennek ellentételezésére hivatott Paks 2 beruházást, amelyre a magyar állam engedélyt adott.
A másik ütőkártya a cikk szerint a magyar kormánypárt nem is nagyon titkolt nacionalizmusa. A legutóbbi választási siker szerintük a határon túli magyarság nélkül nem lett volna ilyen elsöprő, és a győzelmet a miniszterelnök „nacionalista indulatkeltéssel érte el”. Az ukrán háború pedig még jobban felszította az ultrafideszes körökben a határrevízió gondolatkörét – állítja a lap.
Nagyhatalmi fantáziáik szerint azt vallják, hogy ha Oroszország nyer Ukrajnában, akkor lehetőség nyílik népszavazásra a határmódosításért
– vélekednek a cikk írói.
Arra is választ adnak, hogyan érhetett el Orbán ekkora hatalmat. Mint írják, 2014 és 2021 között több mint 27 milliárd euró uniós támogatás jött Magyarországra.
„A pénz nélkül Orbán soha nem lett volna ilyen hatalmas, de ennek vége lehet, mivel az Európai Bizottság több mint 13 milliárd euró uniós forrás befagyasztását javasolta a tagállamoknak” – fogalmaztak zárásként a szerzők.