Kilenc és nyolc év, fegyházban letöltendő szabadságvesztést kér az ügyészség Töröcskei István milliárdos üzletemberre és feleségére – derül ki a Blikk birtokába került vádiratból. A vádhatóság szerint különösen jelentős értékre elkövetett sikkasztás, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés és más bűncselekmények miatt kell felelősségre vonni összesen 15 embert. – írja a blikk.hu
A Fővárosi Főügyészség tavaly decemberben kiadott közleménye alapján már beszámoltunk a vádról. A hivatalos tájékoztatásban nem szerepelt ugyan a vádlottak neve, de Töröcskeiék könnyen beazonosíthatóak voltak. Az ügyészség szerint a milliárdos üzletember és felesége a cégükön keresztül többségi tulajdonosi befolyást szereztek egy pénzintézetben. Ez sem maradt titok, ez a Széchenyi Bank.
Ennek megszerzéséhez jelentős összegű hitelt vettek fel. A pénzintézet azonban már a kezdetektől veszteségesen működött, ezért a pénzügyi felügyelet tőkepótlásra utasította a tulajdonos céget, ám az sem erre, sem pedig a hitel visszafizetésére nem volt képes. Ezért a vád szerint Töröcskei arra jutott, hogy a szükséges anyagi forrásokat fiktív hitelek kihelyezése útján teremti elő. Ebben – bűnszervezetet alkotva – közreműködtek Töröcskei István vádlott-társai: a neje, az igazgatósági tagok és a hiteligénylők.
A kihelyezett, összesen másfél milliárd forintos fiktív hiteleket a vád szerint visszaforgatták a tulajdonos céghez, majd azt az előírt tőkepótlásra használták fel. A fiktív hitelek rendezését pedig a pénzintézet által – befektetési célzat látszatával – külföldi bankszámlára kihelyezett 1,7 milliárd forintos forrásból oldották meg.
Töröcskeiéket vádolják még azzal is, hogy 2013-ban több mint három és fél milliárd forint összegben helyeztek ki olyan hiteleket, amelyeket valójában nagyobb részben a pénzintézet megvásárlásához felvett hitel törlesztésére használtak fel, a fennmaradó résszel pedig sajátjukként rendelkeztek. Illetve történtek olyan hitelkihelyezések, amelyekkel vagyonkezelői kötelezettséget sértettek, és ezzel további több mint 2,3 milliárd forint vagyoni hátrányt okoztak a pénzintézetnek.
Néhány az ügyletek közül
Az egyik fiktív hitelügyletben – mint a vádiratban szerepel – a néhai Szebellédi István könyvvizsgáló közreműködött. Szebellédi 2014. március 4-én a vadászpuskájával lőtte fejbe magát zuglói irodájának garázsában. Szebellédi 2012. januárjában 225 millió forintos hitelkérelmet nyújtott be a bankhoz regionális vadászturizmus fellendítésére.
Ezt úgy hagyták jóvá, hogy a kockázatkezelő nem támogatta a hitelnyújtást, ráadásul a könyvvizsgáló üzleti tervet sem adott a pénzintézetnek. A megkapott összeget Szebellédi átutalta a többségi tulajdonában lévő cég számlájára, ahonnan még ugyanazon a napon továbbította Töröcskei vállalkozásához. Miután 2014-ben Szebellédi István meghalt, a hitel behajthatatlanná vált, és mintegy 250 millió forintos kintlevőség keletkezett. Ezt a követelést Töröcskei István cége megvásárolta, így a kár megtérült.
A fiktív hitelek felvétele, kifizetése és egy bizonyos cég révén való eljuttatása Töröcskei érdekeltségéhez, majd tőkepótlásra való felhasználása az ügyészség szerint meghatározott menetrend szerint történt. Előfordult, hogy a fedezet nélkül maradt hitelt egy újabb cég újabb hitelfelvételével váltották ki. Töröcskeiék több hitel visszafizetését úgy oldották meg, hogy a Széchenyi Banktól 1,7 milliárd forintot kihelyeztek egy külföldi bankhoz és onnan utalták át a törlesztéshez szükséges több százmillió forintokat.
Az egyik, 1,2 milliárd forintos hitelügylet a Rácz Fürdővel volt kapcsolatos. Ebből 950 millió forint került Töröcskei érdekeltségének a bankszámlájára, amelyből a Commerzbank Zrt.-nél fennálló hitelt törlesztették. Megállapították azt is, hogy az ügyletben részt vevő ITG Rácz Kft. a vásárolt követeléseket nem tudta haszonnal tovább értékesíteni, ami miatt a követelések értékvesztéseként 2,3 milliárd forintot írtak le, és a céget fel kellett számolni. A kft. a banknak a hitelt nem tudta törleszteni, ami 1,2 milliárd forintos kárt jelentett.
A vádpontok között szerepel a Vitézy Tamás cégcsoportjának, az Adriatiq Island Group d. d. hitelügylete is. Vitézy bátyjának első felesége a miniszterelnök édesanyjának volt testvére, és az üzletember elkötelezett híve volt a Fidesznek. „Előbb a Reform című hetilapot próbálta jobbos bulvárként újraindítani, de a Fidesz politikáját igazából az ingyenes Helyi Témával (korábban Thémával) támogatja” – írta az Átlátszó az üzletemberről.
Vitézy Tamás horvátországi cégcsoportja bajban volt, azért akart hitelt felvenni a Széchenyi Banktól. Az ügyészség szerint a hitelt úgy kapta meg a cégcsoport, hogy a hitelfelvétel feltételeinek nem feleltek meg, amivel Vitézy és Töröcskei is tisztában volt. Ráadásul a biztosítékul felajánlott ingatlanok nem az Adriatiq Island Group közvetlen tulajdonában voltak, és a horvát jogszabályok alapján nem is voltak megterhelhetőek. Az ügylet több sebből vérzett, de 500 millió forintot mégis átutaltak a cégcsoport számlájára.
Miután Vitézyék a hitelt nem törlesztették, a Széchenyi Bank felszámolója 2015 novemberében felmondta a szerződést. Végül Vitézy Tamás visszafizetett 242 milliót és a hitelszerződésből megszabadult. A horvátországi cégcsoportot végül felszámolták, ami miatt Vitézy Tamás egy Facebook-posztban arra hívta fel a figyelmét, hogy „az igazságszolgáltatással is szövetkező bűnözői maffiák miatt” senkinek a vagyona nincs biztonságban.
Az ügyészség Vitézy Tamásra négy év börtönben letöltendő szabadságvesztést kért, azzal, hogy csak a büntetés kétharmadának letöltése után szabadulhasson. Töröcskei Istvánra és feleségére kéri az ügyészség a legszigorúbb büntetést a bűnszervezetben, különösen jelentős értékre elkövetett sikkasztás, a különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés és más bűntettek miatt. 9, illetve 8 év időtartamú fegyházbüntetést. Ráadásul úgy, hogy a vádhatóság azt szeretné, hogy a teljes időt töltsék a rácsok mögött.
A harmad, a negyed, az ötöd és IX. rendű vádlott esetében is 8 év fegyházban letöltendő szabadságvesztést kér az ügyészség, a hatod rendű vádlottat pedig „csak” egy évvel kevesebb büntetéssel sújtaná, a X. rendű terheltnek pedig 6 és fél évet kellene a legszigorúbb végrehajtási fokozatban lehúznia. A többi vádlott több éves börtönbüntetésre számíthat, ha a bíróság egyetért a vádhatóság álláspontjával.
Töröcskei István bankár-üzletembert szoros baráti szálak fűzték a jobboldali körökhöz. Benne volt a magyar villamosenergia rendszert működtető MAVIR vezetésében, ha kellett, ott volt a Magyar Nemzet vagy a Hír TV élén, de elvállalta az Államdósság Kezelő Központ vezetését is. A vádbeli időszakban ez utóbbi vezetője volt, amit a Telexnek is hangsúlyozott. A sajtóban Töröcskeivel kapcsolatban többször felemlegették, hogy nagyon jó barátságban volt Simicska Lajossal, aki, mint ismert, a nevezetés G-nap után kegyvesztett lett.