Magyarországon a világon az elsők között kezdődött meg a koronavírus elleni harmadik, illetve a Janssen-vakcina esetében a második, tehát emlékeztető oltások beadása. A magyar ajánlás kezdetektől fogva az oltások keveréséről szól, meghagyva ugyan a végső döntést az oltást beadó orvosnak. – írja az index.hu
Érthető tehát, hogy az elmúlt hetekben nagyon sok olvasói levelet kaptunk a koronavírus elleni vakcinák keveréséről, illetve az emlékeztető oltásokról általánosságban is. Az ezzel kapcsolatos kérdésekre eddig annyit lehetett elmondani, hogy a védőoltások keverése elméletben működhet, és akár az azonos oltások többszöri beadásánál is nagyobb védettséghez vezethet.
AZ IMMUNOLÓGIÁBAN EZ A MÓDSZER EDDIG SEM VOLT ISMERETLEN, SZAKMAI NYELVEN „HETEROLÓG PRIME – BOOST” AZ ELNEVEZÉSE, ÉS MÁS BETEGSÉGEK, PÉLDÁUL AZ EBOLA-VÍRUSFERTŐZÉS MEGELŐZÉSÉRE IS ELFOGADOTT EZ AZ ELJÁRÁS.
Az orvostudomány, különösen az immunológia azonban rendkívül összetett, és már sokszor előfordult, hogy a helyes elmélet a gyakorlatban nem vált be. Mindenképpen jó hír tehát, hogy mostmár hitelt érdemlő, klinikai vizsgálatok során szerzett adatok támasztják alá az emlékeztető oltások általában, és a vakcinák keverésének helyességét. Az Egyesült Államok kormánya által fenntartott Nemzeti Egészségügyi Intézet (NIH) nemrégiben befejezett vizsgálata szerint ugyanis a Janssen vakcinával beoltott páciensek Janssennel történő emlékeztető oltása is igen hatásos, a koronavírus tüskefehérje elleni antitestek koncentrációja átlagosan a négyszeresére emelkedik ezután.
ENNÉL SOKKAL JOBB EREDMÉNYT HOZ AZONBAN, HA A JANSSEN VAKCINÁVAL BEOLTOTTAK PFIZER VAGY MODERNA VAKCINÁT KAPNAK EMLÉKEZTETŐ OLTÁSKÉNT, MIVEL IGY AZ ANTITESTEK AZ OLTÁS ELŐTTIHEZ KÉPEST 35, ILLETVE 76 (!) SZOROS EMELKEDÉST MUTATTAK, RÁADÁSUL A MELLÉKHATÁSOK EMELKEDÉSE NÉLKÜL.
A tanulmány jelenleg pre-publikáció formájában olvasható, vagyis a hivatalos lektori vélemények még hátra vannak, de több, a témában elismert szakértő már kommentálta azt. William Schaffner például, a Vanderbilt Egyetem fertőző betegségek szakértője szerint, az eredmények igen meggyőzőek, és ő ezt a módszert ajánlja majd betegeinek. Schaffner nem vett részt a vizsgálatban, igy független szakértőnek tekinthető.
A Janssen oltás vektorként a 26-os szerotipusú adenovírust tartalmaz, ahogyan a Magyarországon széles körben alkalmazott orosz Szputnyik vakcina első adagja is. Működési elvük és összetételük tehát gyakorlatilag azonos. Működési elvét tekintve ebben a csoportba tartozik az AstraZeneca koronavírus elleni védőoltása is, mivel ott is adenovirus vektor kerül alkalmazásra, az összetétel azonban némileg más, ott nem emberi, hanem csimpánz adenovirus tölti be a vektor szerepét. Korábban az AstraZeneca és a Pfizer oltások kombinálását is vizsgálták spanyol orvosok, de ott még nem emlékeztető oltás formájában. Az első két adag kombinációja is hatásosabb volt azonban, mint külön-külön.
Magyarországra eddig nagyjából félmillió Janssen vakcina érkezett. Az Egyesült Államokban azonban már 15 milliónál is többen kaptak ebből az oltásból, tehát jelentős tapasztalat gyűlt össze az alkalmazásával kapcsolatban.
A cikk szerzője allergológus és klinikai immunológus szakorvos, c. egyetemi tanár.