Deljan Dobrev, a Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (GERB) jobbközép párt parlamenti képviselője egy tévéinterjúban arról beszélt, hogy nagy összegű pénzátutalások mennek egy bolgár bankon keresztül Magyarországra. – írja az rtl.hu
Nagy horderejű bejelentést tett a Nova TV adásában Deljan Dobrev, a Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (GERB) jobbközép párt parlamenti képviselője. Dobrev szerint kiderült, hogy orosz oligarchák egy bolgár bank segítségével mossák tisztára a pénzüket. A nagy összegeket megmozgató tranzakciók iránya pedig Magyarország, írja a Dnevnik.
Dobrev nem nevezte meg a bolgár bankot, csak annyit mondott, hogy nem bolgár a tulajdonos. Arról sem mondott közelebbit, hogy Magyarországon milyen pénzügyi szereplők részesei a pénzmosási rendszernek. Az információ megbízható forrásból származik, közölte a képviselő.
Bulgáriában 24 kereskedelmi bank működik, ezek közül sok részben vagy egészben külföldi tulajdonban van. A második legnagyobbnak számító DSK Bank 99,92 százalékban a magyar OTP Bank Zrt. tulajdonában áll.
A bolgár bankpiacon ezen kívül amerikai, belga, észt, francia, görög, holland, ír, japán, liechtensteini, német, olasz és török érdekeltségek vannak jelen.
A politikus bejelentette, hogy pártja törvényjavaslatot készít elő, amelynek célja, hogy megakadályozza az efféle pénzmosást. Szerinte ezt a törvényjavaslatot a lehető leggyorsabban el kell fogadni, hogy a szóban forgó bolgár bank ne tudjon tovább ilyen átutalásokat végrehajtani. Dobrev szerint szerdán nyújtják be vitára a pénzmosás elleni javaslatot az Országgyűlésben, és 2-3 héten belül törvény lehet belőle.
A törvényjavaslat egyike annak a harmincnak, amelynek elfogadásáról a GERB-SDU pártszövetség megállapodott a „Folytatódó változás – Demokratikus Bulgária” programjuk keretében.
Oroszok a széfben
Magyarországon az orosz kémbankként emlegetett Nemzetközi Beruházási Bank (NBB) működése köthető leginkább össze orosz érdekekkel. A nagyrészt orosz tulajdonban lévő bank 2018-ban tette át székhelyét Budapestre, a bank dolgozói ezután teljes diplomáciai mentességet kaptak a magyar országgyűléstől. Ez lehetővé tette orosz hírszerzők magyarországi tevékenységének bővítését, beutazásukat a schengeni övezetbe, ezért is emlegetik orosz kémbankként a pénzintézetet. Ráadásul az Ukrajna ellen indított háború miatt Oroszországra kivetett gazdasági szankciók miatt a budapesti orosz bank jelentősége az elmúlt évben alaposan felértékelődött.
David Pressman amerikai nagykövet április 12-én rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be, hogy az Egyesült Államok több mint 50 intézményre és személyre vetett ki szankciókat, köztük a Nemzetközi Beruházási Bank három fő tisztviselőjére. A három vezető közül az egyik magyar állampolgár, Laszlóczki Imre, a bank alelnöke.
A magyar kormány egy nappal később közölte, hogy visszahívja a Nemzetközi Beruházási Bankban tisztséget betöltő, a magyar állam által delegált személyeket, valamint kilép a nemzetközi pénzügyi szervezetből. Az orosz bank múlt hét szerdán jelentette be, hogy megkezdte működésének és székhelyének áthelyezését Oroszországba.
Emlékezetes: Szijjártó Péter kioktatta az Egyesült Államokat, hogy nem vagyunk gyarmat, majd néhány órával később Magyarország kilépett a Nemzetközi Beruházási Bankból:
Orbán Viktor miniszterelnök ezután aláírta azt a kormányrendelet, amelyben a kormány tudomásul veszi, hogy a Nemzetközi Beruházási Bank (NBB) elköltözik, és egyben azonnali hatállyal visszavonta az összes kedvezményt és mentességet, amelyet a bank a magyar kormánytól kapott.