Lassan kevesebb, mint egy napja van hátra a nemzetközi mentőcsapatnak, hogy élve meg tudják találni a vasárnap eltűnt Titán búvárhajót, mielőtt elfogy az oxigén a fedélzetén. Az ötfős katasztrófaturista-csoport a Titanic roncsainál rekedt. Szakértők szerint könnyen lehet, a kedd este hallott zajok az utolsó eszközük arra, hogy jelezzék, hol vannak, mielőtt az Atlanti-óceán örökre elnyeli őket. – írja a blikk.hu
Ahogy arról a Blikk is beszámolt, kedd este kanadai repülőgépek – sajtóhírek szerint 30 percenként ismétlődő – dörömbölő hangokat észleltek a mélyben: ezeket a nyomokat követik most a mentőcsapatok.
Simon Boxall, a Southamptoni Egyetem óceánográfiai oktatója korábban azt mondta a BBC-nek, hogy a víz alatti zajok azt jelenthetik, hogy még életben vannak a Titánban az emberek.
– Rengeteg hangforrás van az óceánban, de ez reményt ad – mondta a szakember, úgy folytatva: „Azt hiszem, az egyik forgatókönyv, amelytől mindenki félt, az volt, hogy a tengeralattjáró alapvetően felrobbant. Szerencsére a mostani helyzet még mindig a mentési műveletről szól”.
Az utolsó esély
A hang a kommunikáció módja az óceánban, a bálnák és a barnadelfinek használják és az emberek is vészhelyzet esetén ehhez nyúlnak, ha már tényleg kifogytak az eszköztárukból.
A tátongó, vízzel teli mélység lényegében mindent leszigetel: az elektromágneses sugárzás minden formája, így a rádió és a radar jelzései semmit sem érnek.
A hang viszont hatékonyan terjed, gyorsan – 1500 méter/másodperc – és nagy távolságokra képes terjedni,
Ez az oka annak, hogy a mentőakció során szonárbójákat dobtak a vízbe a felderítők, ezek segítségével figyelnek minden szokatlan hangra a Titanic körül. A kedden észlelt dörömbölések zaját vélhetően egy jelnek tartják a mentőcsapatok, ezeket használják a búvárhajó pontos helyének felkutatására.
A szakértők szerint normál mintasort is alkothatnak a zajokkal, vagyis úgy lehet kommunikációra használni őket, hogy a szonárbóják észlelhetik a forrásukat – magát a Titánt.
Hasonlóképpen működik a GPS-vevő a telefonban, utóbbi különböző műholdakról sugárzott rádiójeleket használ a pontos helyzetmeghatározáshoz. A hangzás közel sem olyan pontos, de nagy segítséget jelentene a pilóta nélküli, távirányítású jármű megtalálásában.
Üzent a cégvezér?
A Titán tengeralattjáró legénységének egyik tagja hatalmas haditengerészeti tapasztalattal rendelkezik. Paul-Henry Nargeolet, aki a világ egyik legelismertebb Titanic-szakértője, 25 évet töltött a francia haditengerészetnél.
Ő ismeri a követendő protokollokat, így ha lent ezeket alkalmazza, a felszíni mentőakciónak ő jelentheti a kulcsát a kommunikációjával. Könnyen lehet, hogy ő csap rendszeresen zajt, hogy felhívja a szonárok figyelmét.
Addig kutatnak, amíg élnek
Az amerikai parti őrség ellentengernagya, John Mauger, a Titán felkutatásának vezetője azt mondta, hogy a csapatok mindaddig folytatják a tengeralattjáró kutatását, „amíg van esély a túlélésre”, írja a BBC.
A CBS News-zal közölte, hogy a tegnap észlelt víz alatti zajok a művelet „célpontjai”, bár a hangok forrása egyelőre ismeretlen.
Megjegyezte, sok fémtárgy található a Titanic roncsnál, további elemzésekre van szükség. A keresés összetett, és a nemzetközi mentésben részt vevő személyzet keményen dolgozik – közölte.