
Fotó: Pixabay
Egyre-másra állnak be az Oroszország ellen gazdasági szankciók mögé a nemzetközi multik. A nyugatiak az oroszok elleni gazdasági szankcióban látják a háború befejezésének egyik alternatíváját. Most újabb három, híres cég állt be a sorba. – írja a blikk.hu
A Mastercard és a Visa szombaton közölte, hogy felfüggeszti tevékenységét Oroszországban, az indok természetesen Ukrajna értelmetlen lerohanása volt. A Royal Dutch Shell is csatlakozik, az olajipari vállalat minden általa megvásárolt orosz olajból származó nyereségét egy Ukrajnát támogató, humanitárius alapba fizeti be. A Mastercard közölte, hogy hálózata többé nem támogatja az orosz bankok által kibocsátott kártyákat, és az országon kívül kibocsátott Mastercard sem működik az orosz üzletekben vagy ATM-ekben.
„Nem vesszük félvállról ezt a döntést” – mondta a Mastercard közleményében, hozzátéve, hogy az ügyfelekkel, partnerekkel és a kormányokkal folytatott megbeszéléseket követően döntött.
A Visa közölte, hogy a következő napokban minden Visa-n keresztüli tranzakciót leállítanak.
Kénytelenek vagyunk cselekedni Oroszország ukrajnai inváziója és az általunk tapasztalt elfogadhatatlan események miatt” – mondta Al Kelly, a Visa elnök-vezérigazgatója nyilatkozatában.
A kettős felfüggesztést 16 percen belül jelentették be, és egy privát videohívást folytattak Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és a kongresszus amerikai tagjai között, amelyben állítólag arra kérte őket, hogy „kapcsolják ki a MasterCard és a Visa kártyák használatát Oroszországban”.
A Shell pénteken rekord alacsony áron vásárolt egy rakomány orosz kőolajat, ami az első ilyen kereskedelem azóta, hogy Oroszország múlt héten megtámadta Ukrajnát. A Moszkva elleni nyugati szankciókat nem sértő megállapodást Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter bírálta.
„Úgy hallottam, hogy a Shell tegnap diszkréten vett egy kis orosz olajat. Egy kérdés a Shellhez: az orosz olajban nincs ukrán vér szaga?” – írta Kuleba egy tweetben. A Shell röviddel ezután közzétett nyilatkozatában kiállt a vásárlás mellett, és azt mondta, hogy ahol csak lehetséges, alternatívákat választ az orosz olaj helyett, de ez nem történhet meg egyik napról a másikra. Hozzátették: „Nem vettük félvállról ezt a döntést, és megértjük a körülötte lévő érzelmeket.”
A Shell azt mondta, hogy a megvásárolni kívánt korlátozott mennyiségű orosz olajból származó nyereséget egy erre a célra szolgáló alapba fordítja, és a segélyszervezetekkel együtt meghatározza, hogy ezeket a forrásokat hol lehetne a legjobban felhasználni az ukrajnai nép által elszenvedett nehézségek enyhítésére.