Közel 100 százalékos feldolgozottság mellett hétfő estére gyakorlatilag hivatalossá vált a lengyel parlamenti választás végeredménye. Ahogyan az várható volt, az eredmény nem igazán kedvez Orbán Viktor fő szövetségesének, Jarosław Kaczyński pártjának. – írja a blikk.hu
A lengyel országos választási bizottság (PKW) honlapján ismertették a voksolás állását 99,87 százalékos feldolgozottságánál, ami azt jelenti, hogy a mostani eredmények érdemben már nem változhatnak meg, vagyis a később kihirdetendő hivatalos végeredménytől függetlenül eldőltek a legfontosabb kérdések – vette észre a 24.hu
Így a Jarosław Kaczyński által vezetett kormányzópárt, a Jog és Igazságosság (PiS) megnyerte a választásokat, ám nem szerzett abszolút többséget, és a szóba jöhető egyetlen koalíciós partnerével, a Konföderációval összefogva sem szerezheti meg a kormányzáshoz szükséges többséget, mert arra csak a Donald Tusk által irányított ellenzéki összefogásnak van esélye.
iközben a fő ellenzéki erő, a Polgári Koalíció (KO) a voksok 31,6 százalékára tett szert. Donald Tusk, a KO elnöke kijelentette, hogy csak a végeredmények ismeretében indít koalíciós tárgyalásokat a többi ellenzéki vezetővel. Andrzej Duda lengyel elnök a múlt héten közölte, hogy – az eddigi lengyelországi politikai szokáshoz híven – a választások után a győztes pártot bízza meg kormányalakítással.
99,87 százalékos feldolgozottság szerint a parlamentbe jutó pártok az alábbi eredményt érték el:
- Jog és Igazságosság (PiS): 35,44 százalék
- Polgári Koalíció (KO): 30,65 százalék
- Harmadik Út: 14,41 százalék
- Baloldal: 8,59 százalék
- Konföderáció: 7,15 százalék
A lényegében végleges eredmények alapján a lengyel parlamentben várhatóan a következőképpen alakulnak majd a mandátumarányok:
- Jog és Igazságosság (PiS): 196 mandátum
- Polgári Koalíció (KO): 158 mandátum
- Harmadik Út: 61 mandátum
- Baloldal: 30 mandátum
- Konföderáció: 15 mandátum.
Az adott eredmények azt jelentik, hogy minden bizonnyal kormányváltás jön Lengyelországban. Bár Andrzej Duda köztársasági elnök várhatóan a győztes párt miniszterelnök-jelöltjét kéri fel elsőként a kormányalakításra, ám ez a PiS-nek aligha sikerül majd.
A 460 tagú képviselőházban 231 székre van szükség a többséghez, viszont ennek megszerzésére csak az egymással összefogó három ellenzéki pártnak, a Polgári Koalíciónak, a Harmadik útnak és a Baloldalnak van esélye, ugyanis az eddig kormányzó Jog és Igazságosságnak a szélsőjobboldali Konföderációval közösen is csak ennél kevesebb hely jut.