Nyolc évvel az egész országot megrázó gyilkosság után ítélet született a soroksári futó nő, Gyurik Krisztina megölésének ügyeben. – írja a blikk.hu
A Fővárosi Törvényszék első fokon életfogytiglani szabadságvesztéssel sújtotta R. Szilvesztert, azzal a kikötéssel, hogy legkorábban 35 év múlva szabadulhat a börtönből. Az elítélt pókerarccal fogadta a bíró döntését, semmiféle érzelem nem látszott rajta. Az ügyészség súlyosbításért, R. Szilveszter felmentéséért fellebbezett, így a döntés nem jogerős.
Hiába telt el több mint nyolc esztendő a családanya bestiális megölése óta, a közvéleményt az első perctől mostanáig élénken foglalkoztatja a megrázó bűncselekmény. Ez talán annak is betudható, hogy az ügyben az eltelt évek alatt több fordulat is történt.
A szikár tények a következőek: 2013. szeptember 25-én este Krisztina az otthoni teendői elvégzése után futni ment. Mivel a megszokott időben, hiszen mindig ugyanott és ugyanannyit futott, nem ért haza, ezért fia és férje a keresésére indultak. A kutatásba a rendőrség is bekapcsolódott. Éjszaka egy rendőrkutya megtalálta a nő holttestét, soroksári háztól nem messze, Pesterzsébeten. Az asszony gyilkosság áldozata lett. Az elkövető megfojtotta, megerőszakolta áldozatát, illetve elvitte annak mobilját.
És innen indult el, egy jó öt évig tartó, vakvágányoktól sem mentes rendőrségi nyomozás, amelynek végén azonosították a más bűncselekmények miatt 2018-ban is a rácsok mögött lévő R. Szilvesztert.
Ahhoz kétség sem férhet: a nyomozók tényleg mindent megpróbáltak, hogy elkapják Krisztina gyilkosát. Ha más nem, az ügy kapcsán keletkezett több ezer oldalnyi rendőrségi anyag jól mutatja ezt.
A zsaruk feltevése sokáig az volt, hogy két ember végzett Krisztinával. Ezt arra alapozták, hogy a holttesten két ember DNS-mintáját rögzítették.
Végül kiderült: a másik anyagmaradvány a boncasztalról származik, azt ugyanis nem tisztították meg kellőképpen, így Krisztina testére került az előző halott DNS mintája is.
A másik feltevés az volt, hogy az elkövető(k) nagy valószínűséggel valamilyen módon kötődnek a hajózáshoz. Ezt támasztotta alá a Duna közelsége, illetve, hogy a gyilkossághoz kötelet használnak, amelyen olyan csomó volt, amit a vízen jártas emberek szoktak kötni.
Ez is rossz útnak bizonyult, R. Szilveszternek semmi köze nem volt a hajózáshoz, hajléktalan életmódja miatt hordott magánál kötelet. A tanúvallomások és a kamerafelvételek sem segítették a nyomozók munkáját, igazán jó támponttal egyik sem szolgált.
De nem csak ezek a tévedések kellettek ahhoz, hogy a gyilkos kilétét öt évig teljes homály fedje.
Egy pici rendőri odafigyeléssel hetekkel Krisztina halála után lelepleződhetett volna a valódi elkövető.
R. Szilvesztert ugyanis betörés és lopás miatt még 2013-ban elkapták a zsaruk Siófokon. Találtak nála egy telefont, amely Krisztáé volt. A számát be is ütötték az adatbázisba, de a rendszer nem jelezte, hogy keresnék a készüléket. Az ok igen prózai: a nő telefonjának adatait rosszul írták be, egy szám el volt ütve, így – érthetően – nem jött ki az egyezés.
DNS-mintát pedig csak 2018-ban, a börtönben vettek tőle. Ekkor már nem volt menekvése, a laborvizsgálatok azonnal kimutatták, hogy ő Krisztina gyilkosa.
Gyurik Krisztina édesanyja, Katalin sírva fogadta a bíróság ítéletét.
– Bevallom őszintén, nagyon felkavart, hogy újra láttam ezt az embert. Az ítélettel alapvetően meg vagyok elégedve, de szívem szerint azt szeretném, hogy a gyilkos csak lábbal előre, egy koporsóban hagyja el a börtönt – fogalmazott a bíróság folyosóján a gyászoló édesanya.
– Védencem továbbra is tagadja az emberölést és a szexuális erőszakot is. Természetesen megyünk másodfokra és reméljük ott számunkra kedvezőbb ítélet születik – reagált az ítéletre R. Szilveszter ügyvédje, dr. Lichy József.