Történelmi szőlőbirtokot vásárolt Mészáros Lőrinc borász. – írja a blikk.hu
A birtok megvásárlása körül sok a kérdőjel, elsősorban a finanszírozás tekintetében, mivel csupán Kalocsai László céges érdekeltségeinek bevétele és profitja alapján nem látható, hogy egy ekkora volumenű beruházásra honnan volt tőkéje.
A világ egyik leghíresebb borvidékén, a franciaországi Bordeaux-ban vásárolt neves történelmi szőlőbirtokot egy olyan társaság, amelyet Mészáros Lőrinc borásza és egyben üzlettársa alapított – írja a 24.hu. A Les Salles-de-Castillon településen 1782-ben létrehozott Chateau de Clotte borbirtok a francia földhivatali adatok szerint szeptemberben került hivatalosan Kalocsai László bordeaux-i cége, a Winemajor SAS tulajdonába.
Az összesen 65 hektáros szőlőbirtok harmadán, 21 hektáron termelnek szőlőt, elsősorban merlot, valamint cabernet franc fajtákat. A csaknem 50 parcellát magába foglaló területhez pince és műemlék jellegű épületek is tartoznak, ahol az elmúlt években többszörösen díjazott borok készültek.
A szomszédos szőlőbirtok, a Chateau Reynaud Dunesme Earl tulajdonosa a portálnak azt mondta, hallott az üzletről, ám nem tudta megmondani, mennyiért kelt el a szőlőbirtok. Viszont elárulta, hogy Bruno Laporte, aki 2002 óta volt a szőlőbirtok tulajdonosa hosszú ideig árulta a Chateau de Clotte-ot, méghozzá hatmillió eurós (több mint kétmilliárd forintos) vételáron. Azt nem tudni, végül mennyiért kelt el az ingatlan, de a vételár nagyságrendjére lehet következtetni abból, hogy a kevesebb mint feleakkora Chateau Reynaud Dunesme Earl birtokot a tulajdonosa 2,5 millió euróért (körülbelül 900 millió forintért) adná el. A Chateau de Clotte-hoz hasonló adottságú birtokokat a francia ingatlankereskedelemmel foglalkozó oldalakon 3 és 10 millió euró (1 és 3,5 milliárd forint) közti vételáron lehet találni.
A birtok megvásárlása körül sok a kérdőjel, elsősorban a finanszírozás tekintetében, mivel csupán Kalocsai László céges érdekeltségeinek bevétele és profitja alapján nem látható, hogy egy ekkora volumenű beruházásra honnan volt tőkéje, ám – mivel magánügyletről van szó – ezt nem is köteles elárulni. Az öt Mészáros Lőrinc-érdekeltség közül, amelyekben Kalocsai kisebbségi tulajdonos, három veszteséges, egynek nincs számottevő forgalma, egy pedig körülbelül félmilliárdos forgalom mellett 40-50 millió forintos profitot termel, ami nem elegendő a francia üzlethez.
A Chateau de Clotte megszerzése ráadásul költségesebb lehet a vételáránál, ugyanis egy francia tervezőiroda weboldalán fenn van a birtok lehetséges felújítási terve is és megrendelőként a Winemajor SAS-t feltüntető oldalon látottak szerint a tervezéssel a referenciái alapján elsősorban franciaországi luxusépületekkel foglalkozó TouTon Arhitectes tervezőirodát bízhatták meg.
A Mészáros Lőrinc által előszeretettel használt OE-LEM lajstromjelű, Bombardier Global 6000-es luxus magánrepülőgép tavaly egyébként kétszer, július elején, majd október közepén is leszállt Bordeaux-ban és a repülő mindkét alkalommal egy napot töltött a városban.