Csütörtökön folytatta védői perbeszédét Gyárfás Tamás védője, Zamecsnik Péter a Fővárosi Törvényszéken. Az ügyvéd szerint az ügy ellentmondásoktól hemzseg, amiket a vádhatóság meg sem próbált feloldani. A vádirat szerint Gyárfás Tamás előbb Tasnádi Pétert, majd Portik Tamást bízta meg Fenyő János megölésével – írja a Pestisrácok.hu.
Az ügyvéd feltette a kérdést: miből és mikor jöhetett rá Gyárfás Tamás, hogy Tasnádi Péter az állítólagos felkérése ellenére csak színleg vállalta el a bűncselekmény elkövetését? Tasnádi Péter azt állítja, hogy Gyárfás 1997 szeptemberében kereste meg.
Feltettem a kérdést, ha ez így igaz, akkor Gyárfás Tamásnak Portikot mikor kellett megkeresnie? A vádirat szerint – szó szerint idézem – „1998. február 11. napját megelőzően”. Ez nem is lehet vita tárgya. Később már nem tehette. Ez Fenyő János halálának napja – emlékeztetett Zamecsnik Péter.
Az tény, hogy Portik titokban felvette a Gyárfás Tamással zajló beszélgetéseit, ám arra még utalás sincs, hogy az ő feltételezett felkérésére pontosan mikor, hol, hogyan került sor – hangsúlyozta Zamecsnik Péter, aki hozzátette: azt sem tudjuk, hogy Gyárfás Portikot milyen ellenszolgáltatás fejében bízta meg. Sem a rendőrség, sem az ügyészség nem kereste ezekre a kérdésekre a választ. A védő szerint nem is tehette, mert nem volt felkérés.
Egy biztos, a vádirat szerint Gyárfás Tamásnak hamar rá kellett arra ébrednie, hogy Tasnádi becsapja. Tasnádi soha nem beszélt arról, hogy Gyárfás Tamás határidőt adott volna neki. Gyárfás Tamásnak tehát nagyon türelmetlennek kellett lennie” – érvelt a védő, aki egy 2020-as rendőri jelentést idézett: „Az Energol Rt. vezetőit 1997 áprilisában vették őrizetbe. Portik Tamás ellen 1997. október 22-én adtak ki elfogatóparancsot…”.
Zamecsnik Péter szerint, ha az Energol vezetőit 1997 áprilisában vették őrizetbe, akkor Portik – aki ugyancsak az Energol Rt. egyik vezetője volt – aligha várta meg, hogy kiadják ellene az elfogatóparancsot, amit 1997. október 22-én nyilván azért adtak ki, mert addig őt nem találták. Eszerint hónapokkal korábban el kellett bujdosnia.
Amire a rendőrség képtelen volt, azt Gyárfás megtette volna? Felkutatta Portik Tamást? – tette fel a kérdést Gyárfás védője.
Zamecsnik Péter kitért arra is, hogy a 40. számú védett tanú hamisan azt állította, hogy Portik már 1997 januárjában meg akarta ölni Fenyő Jánost, mert ő az év első napjaiban hirtelen kiszállt a közösnek tervezett országos kereskedelmi tv-pályázatból. Gyárfás Tamás pedig ezt a szándékot ugyancsak 1997 januárjának első napjaiban igencsak helyeselte: „ez a szemét golyót érdemelne”. Ironikusnak szánt felvetés – vetette közbe az ügyvéd –, akkor most Gyárfás Tamás kit ösztönzött előbb a gyilkosságra? 1997 januárjában Portikot, akiről később rájött, hogy csak a levegőbe beszél? Ezért Gyárfás Tamás nyolc hónappal később, 1997 szeptemberében Portik helyett, után (?) Tasnádit kérte fel, hogy valahol, valahogy, valakivel végezzen Fenyő Jánossal, és ezért mindjárt 6 millió forint előleget adott, vagy adatott neki? Miután hamarjában Tasnádi sem cselekedett, emiatt Gyárfás Tamás, annak felkutatása után ismét Portikhoz fordult volna? Mennyi időre volt szükség Gyárfás Tamásnak, amíg ráébredt, hogy Tasnádi felülteti?
Zamecsnik Péter rámutatott: válaszra vár az a kérdés is, ha Gyárfás Tamás úgy tudta, hogy végül nem Tasnádi, hanem Portik tett eleget a kérésének, akkor Gyárfás miért küldette el Láposi Lőrinc nyugalmazott rendőr vezérőrnagynak (Tasnádi sógora és üzlettársa volt – a szerző) a gyilkosságért a Tasnádinak nem járó második részletet, az újabb 6 millió forintot? Ráadásul nem mással, mint a – vele 1997 decembere óta kapcsolatban nem álló – Nap-kelte leköszönt főszerkesztőjével, Kósa-Somogyi Györggyel, aki Tasnádi állításával szemben többször is azt vallotta, hogy ez képtelenség, ilyen nem történhetett. Hitelt lehet-e mindezek ismeretében adni annak, hogy Gyárfás Tamás mégiscsak kétszer is fizetett volna a gyilkosságot színlelő Tasnádinak? 6 milliót előre, 6 milliót utána? Portik Tamásnak viszont nem adott semmit? Sőt, Portik 300–500 milliót ráfizetett arra, hogy Gyárfás Tamásnak szolgálatot tehessen? Mert 2004. augusztus 11-én ők ingatlant cseréltek. Portik Tamás Zsótér Ferenc nyomozónak tett vallomása szerint Gyárfás Tamás ennél az ügyletnél több százmillióval járt jobban.
Hallottak már olyat, hogy egy gyilkosság végrehajtója fizet százmilliókat a felbujtónak? – sorolta a kérdéseket Gyárfás Tamás védője.
Zamecsnik Péter fontosnak tartotta ezúttal is hangsúlyozni, hogy a legsúlyosabb bizonyítékként beállított, a Farkasréti temetőben talált, Portik Tamás által titkon rögzített, Gyárfás Tamással zajlott beszélgetéseket tartalmazó hanghordozók több kézen mentek át, nem eredetiek. A felvételekhez hozzányúltak, azokat manipulálhatták. Ettől függetlenül a felvételeken a gyilkosságra szóló megbízás nem hangzik el.
Zamecsnik Péter a mai tárgyalási napon 40 oldalnyi anyag ismertetésével értékelte Tasnádi Péter szerepét. Tasnádi mintegy másfél évtizedig tagadta, hogy Gyárfás Tamástól megbízást kapott volna, bár többször is arra akarták rábírni, hogy ellene valljon. Csak azután váltott a hozzáállásán, hogy egykori munkatársai és felesége más és más okból szembe kerültek vele, és emiatt a rendőrségnek elmondták azt, ami tőle hallottak. A védő szerint fontos leszögezni, hogy kizárólag Tasnáditól hallották mindazt, amit elmondtak a nyomozóknak. Miután ugyanis Tasnádi ráébredt, hogy a gyilkosságért meg is vádolhatják, Tasnádi már arról beszélt: ő, amikor bárkiben is azt a hitet keltette, hogy ő ölette meg Fenyő Jánost, valójában csak lódított.
Portik beszélt Gyárfás Tamással Tasnádi Péterről. Zamecsnik Péter egy rövid, de fontos részletet felidézett a titkon felvett hangfelvételből. Portik felajánlotta, hogy felelősségre vonja Tasnádit:
Portik: Elintézhetem, ha kell.
Gyárfás: De nem kell.
Portik: Csak mondom.
Gyárfás: De nem.
Gyárfás Tamás védelmére kelt Tasnádinak. Zamecsnik szerint, ha Gyárfásnak bármi valós oka lett volna Tasnáditól tartania, vagy ha gyilkos hajlamai lettek volna, akkor nem mond ellent Portiknak. Emlékeztetőül: a vádirat szerint nem Tasnádi, hanem Portik ölette meg Fenyő Jánost, ugyancsak Gyárfás Tamás megbízásából. Zamecsnik Péter felidézte Portik vallomásait, aki a tárgyalás során többször arról beszélt: néhai mentorától, Drobilich Gábortól és rendőrnyomozóktól kapta feladatul, hogy Gyárfást (és Princz Gábort – a szerző) húzza csőbe, és mondassa ki, hogy ő van Fenyő János meggyilkolása mögött. Gyárfás (és Princz Gábor – a szerző)nem sétált be a csapdába – olvasható a Pestisrácok oldalán Szemán László János tollából.