Súlyos baleset miatt félbeszakadt a Rómeó és Júlia pénteki előadása a Nemzeti Színházban. Az információk szerint Horváth Lajos Ottó és Szász Júlia négy méter magasról zuhant le, sérüléseikről a színház nem adott tájékoztatást, de minden bizonnyal súlyos sérüléseket, töréseket szenvedtek, mert egy szemtanú szerint két szirénázó mentővel vitték el őket a helyszínről, és műtéten is átestek. A körülményekhez képest jobban vannak, de valószínűleg több hónapig eltart majd a felépülésük. – írja a blikk.hu
Mindez az előadás közben, a takarásban történt, így a nézők nem látták a balesetet, csak megkérték őket, hagyják el a színházat. Ők is csak később, a színház közleményéből tudták meg, miért szakadt félbe az előadás.
“Ezúton tájékoztatjuk nézőinket és a sajtó munkatársait, hogy a pénteki Rómeó és Júlia című előadásunk Szász Júlia és Horváth Lajos Ottó balesete miatt a második felvonás alatt félbeszakadt. A rövid időn belül kiérkezett mentősök a két művészt a helyszínen szakszerű ellátásban részesítették, majd kórházba szállították. A körülményekhez képest jól vannak” – olvasható a közleményben, melyben azt is leírták, belső vizsgálatot folytatnak majd a történtekről.
Kerestük a színházat és a darabban szereplő színészeket, ám egyikük sem kívánt többet mondani az ügyről. Mint kiderült, a vezetőség a társulat minden tagjának megtiltotta, hogy nyilatkozzon.
– Júlia, Lajos, a családtagjaik és a színház közös döntése, hogy teljes hírzárlatot rendeltek el. Csak annyit tudok mondani, hogy a két színész szerencsére jobban van. Hétfőn társulati ülést tartanak a történtek miatt, akkor veszi kezdetét a vizsgálat is – árulta el lapunknak a Nemzeti Színház egyik munkatársa.
Információink szerint Horváth Lajos Ottó és a díszletesek is rengeteget dolgoztak az elmúlt időszakban, a színész több darabba is beugrott, ami különösen nagy igénybevételt jelent. Egyik forrásunk nem tartja kizártnak, hogy ez is szerepet játszhatott a balesetben. Úgy tudjuk – és több forrás is így értesült –, hogy a színész hirtelen megszédült az erkélyjelenetre készülve, kezében a Júliát alakító színésznővel. Négy méter magasról zuhantak le.
Néhány forrásunk felvetette, hogy a darab díszlete nem volt biztonságos.
– A szakmában az a szokás, hogy az ilyen veszélyesebb előadásokat végignézi egy balesetvédelmi referens, aki javaslatot adhat, miként tehető biztonságosabbá a díszlet, de ezt nem kötelező megfogadni. Az viszont ekőírás, hogy a másfél méternél magasabb díszletelemeknél legyenek korlátok – mondta egy színházi szakember.
Mihályi Győző, a Színházi Dolgozók Szakszervezetének elnöke szerint a színészekre az intézménynek kötelező baleset-biztosítást kötni pontosan az ilyen helyzetek miatt.
– A színészet veszélyes üzem, kötelező mindenkire biztosítást kötni. A színház dolga alaposan kivizsgálni az ügyet és feltárni, hogy mi lehetett a probléma. A színészeknek felépülésük alatt táppénz jár. Ha ez az összeg nem elég nekik, a Előadóművészeti Jogvédő Irodához nyújthatnak be kérvényt, és kaphatnak plusz pénzügyi segítséget – magyarázta Mihályi.
Sajnos nem egyedi eset, ami a Nemzetiben történt. Gálffi Lászlót 1985-ben a Vígszínházban egy elromlott színpadi tőr sebesítette meg, ami miatt kórházba kellett szállítani. 2006-ban történt az Operettszínház Rudolf című előadása közben, hogy a túl korán szétnyíló díszlet miatt a két főszereplő, Vágó Bernadett és Dolhai Attila több métert zuhant. Peremartoni Krisztina szintén a Nemzetiben a Rómeó és Júlia főpróbáján esett három métert, és eltört a karja. Cserna Antalnak is volt már több balesete. A West Side Story egyik előadásán véletlenül kinyílt alatta a csapóajtó, a mélybe zuhant és szétment a térde.
– A Padlást a Vígszínházban már 150. alkalommal játszottam, ám a kötélpályán, amiről egy háztetőre kellett volna érkeznem, megcsúsztam, átrepültem a nézőtér felett, és hat métert zuhantam. Az volt a szerencsém, hogy tanultam lovagolni, így tudtam úgy esni, hogy az ott lévő antenna ne vágja szét a fejem – mesélte lapunknak a színész, aki az eset során elvesztette az eszméletét és mentővel szállították kórházba.
– A díszlet nem volt megfelelő és a kezelők is fáradtak voltak a sok munka miatt, ez volt az oka. A vizsgálat eredményében azonban azt sugallták, hogy az én hibám volt. Hatalmas szerencsém volt, mert úgy estem, hogy nem tört el semmim. Tövisnyúlványok törtek le a gerincemből, és volt egy komoly agyrázkódásom, valamint porcrepedés. Másnap már fel tudtam állni, és egy hét után a kórházból is hazaengedtek. Később azonban előjöttek ízületi problémák.
Antal háromnegyed évig nem tudott dolgozni, ezért nagy nehezen megkapta a biztosítótól neki járó összeget. Mint mondja, csak saját erejének és kitartásának köszönheti, hogy nem százalékolták le, és felkutatta a megfelelő gyógymódot, ami segített rajta.