Színültig telt tárgyalási teremben kezdődött el a Fenyő-gyilkosság miatti eljárás bírósági szakaszának legújabb fejezete. – írja a blikk.hu
Gyárfás Tamás védője, Zamecsnik Péter nagyon hosszú perbeszéddel készült, amelyben mondatonként kívánja szétszedni a vádirat egyes pontjait. Portik Tamás, a másik vádlott a börtönből videóhívással jelentkezett be. A felháborodottan Portik azzal kezdte, hogy szerinte a bíróság csorbította a jogait, ugyanis nem tudott kapcsolatba lépni a védőjével. A bíró ezért a tárgyalás elején azonnal szünetet rendelt el, engedélyezve számára egy telefonhívást. Portik személyesen szeretett volna megjelenni a tárgyaláson, ám egyelőre nem tudni, ezt miért – biztonsági vagy egyéb okokból – tagadták meg.
Portik szerint folyamatosan manipulálják az eljárást, így panaszt akar tenni minden lehetséges fórumon. Ő egyébként – botrányos módon – próbálkozott a bírót kizökkenteni a higgadt nyugalmából. Ez nem sikerült, a bíróság szerint pedig csak az ítélethirdetésre hozzák ki őt a börtönből. A védője szerint védencének méltatlan körülmények között kell – a börtönből – részt vennie a tárgyaláson, kicsi a hely, az ügyvéd be sem fér, egy hokedlin kellett tartania a laptopját, illetve egy mosdókagylón tarolta az iratokat a Kozma utcában.
Gyárfás védője, Zamecsnik Péter azzal kezdte, hogy a vád alapjaiban rossz, mert a rendőrség nem gyűjtötte, hanem gyártotta a bizonyítékokat. A Gyárfás elleni összes vallomás Tasnádi Péter hazugságaira alapszik, miközben Tasnádi bevallottan átverte Gyárfást, akit milliókkal akart lehúzni, ezért azt híresztelte, ő ölette meg Fenyőt, mégpedig Gyárfás megbízására.
– Tévedni emberi dolog, ügyészi. Azt beismerni becsülettel, erkölcsi érték – ezzel kezdte a védőbeszédet Gyárfás ügyvédje. Zamecsnik megkérdezte, Gyárfás hogyan és hol kereshette meg Portikot a gyilkosság megbízásából, amikor 1997. október 20-tól Portikot körözték, a rendőrség sem tudta, hol bujkál. Ezért Gyárfás sem találhatta meg – indokolta. A dátum azért fontos, mert a tanúk szerint ekkor kereste meg Portikot a gyilkossági megbízással Gyárfás. A Farkasréti temetőből előkerült hangfelvételek is ehhez az időponthoz köthetők, ez is bizonyítja a védelem szerint, hogy a legfőbb bizonyíték hamis.
Portik továbbra sem nyugszik, állandóan közbeszól, hogy a videón nem tudja jól követni a tárgyalást, nem látja a résztvevők arcát.
Gyárfás gyáva ahhoz, hogy, bárkit is megölessen, Fenyővel ellentétben konfliktustűrő volt” – ezt Friderikusz vallotta még korábban, most ezt olvasta fel a védő. Nem szívlelték egymást, de Gyárfás nem akart bosszút állni. Fenyőnek rengeteg haragosa volt, de Zamecsnik szerint ennek nincs köze a tárgyaláshoz, itt az a lényeg, hogy a védence már nem haragudott Fenyőre, s 1996-ban békét is kötöttek.
Ezek után Kovács Lajos egykori rendőr ezredest idézte a védelem. Zamecsnik szerint csőlátásuk volt a nyomozóknak, csak abban gondolkodtak, hogy Gyárfás a megbízó. Nem kerestek más verziót, más megoldást. Nem vették figyelembe, hogy Gyárfás és Fenyő konfliktusa Gyárfás részéről már okafogyottá vált. Kovács szerint a béke látszólagos volt, az ügyvéd szerint a volt rendőr ezt is csak vélelmezte.