Egész Európában tombol a hőség, Magyarországon is sorra adják ki a figyelmeztetéseket a szélsőséges időjárás miatt. A meteogyógyász szerint ez a fajta meleg már megterhelő az egészséges szervezetnek is, a meteorológus pedig arra figyelmeztet, hogy nem csak a szárazföldön követik egymást a hőhullámok. – írja az atv.hu
2022 nyara volt Európa történetének legforróbbika, egy új statisztika szerint 61 ezer ember halt bele a hőség közvetlen vagy közvetett hatásaiba, a legtöbb áldozat Spanyolországból, Olaszországból és Németországból származik.
Pintér Ferenc meteogyógyász az ATV Start című műsorában elmondta, nem az egyszeri kiugrások jelentenek problémát, hanem amikor a hőség tartósság válik. Most már két hete abban a hőmérséklet-tartományban vagyunk, ami meghaladja azt az értéket, amihez a szervezetünk a normál működés során tud alkalmazkodni: 25 fokig simán le tudjuk adni a plusz hőt, amit a szervezetünk megterhel, de ha ennél melegebb van, akkor a hagyományos hőleadás nem működik, bekapcsol az izzadás, ami viszont a keringés számára megterhelő folyamat – fejtette ki a szakember.
Varga Sándor, az időkép.hu meteorológusa a műsorban közölte, hogy a következő napokban viszonylag elviselhető lesz a hőség Magyarországon, egy hidegfront is érint minket, ami ismét kialakíthat zivatarokat, de vasárnaptól újabb intenzív melegedés jöhet. Azonban a meleg még mindig olyan fokú lehet, ami megterhelő, főleg a városokban, ráadásul a zivatarok érdemi felfrissülést nem mindig hoznak, sőt, párásabbá teszik a levegőt, ami szintén kellemetlen – tette hozzá.
Pintér Ferenc beszélt arról is, hogy az ember a strandon sokszor azt gondolja, védve van a hőterheléssel szemben, de ez nem teljesen így van: 10 és 18 óra között a fejünk a vízben is nagy hőterhelésnek van kitéve, úgy is kaphatunk napszúrást, ha a vízben töltjük az időt.
Az UV-sugárzás szempontjából a víznek van egy visszaverő hatása is, vagyis a parthoz képest a vízfelszínen még erősebbek ezek az értékek – hívta fel a figyelmet a meteogyógyász.
Varga Sándor rámutatott, hogy az átlaghőmérséklet emelkedése egy tendencia, az átlagosnál sokkal melegebbek a Föld tengerei, vagyis úgynevezett tengeri hőhullámok is vannak, amelyek csak erősítik a szárazföldi hőhullámokat. Az El Nino ráadásul globálisan hat, a trópusi viharoknak Európa időjárására is van hatása.
Pintér Ferenc szerint az időjárásérzékenység következményei egyeseknél már megjelennek – ilyen a fejfájás, a vérnyomásingadozás -, aki erre felfigyel, akkor ő már közel van ahhoz az értékhez, amivel már egészségügyi szempontból foglalkozni kell. Hangsúlyozta: meg kell érteni, hogyan terheli ez az időjárás a szervezetünket, ennek megfelelően kell védekezni.
Varga Sándor szerint az tény, hogy a felmelegedés fokozódásával egyre kedvezőbbé válik Európa éghajlata is a különböző trópusi fajoknak, és ezáltal betegségeknek az elterjedéséhez. Már a tavalyi hőhullámok során is bebizonyosodott, hogy igen nagy mértékben olvadtak például az Alpok gleccserei, ami akár árvizeket is okozhat, de még fontosabb, hogy
ezek édesvizet tárolnak, táplálják a nagy folyókat akkor is, ha nincs csapadék – ha ezek elolvadnak, a folyók szintje drasztikusan lecsökken, sőt, egyes folyók hosszú távon akár ki is száradhatnak – figyelmeztetett.
Pintér Ferenc hangsúlyozta a vízfogyasztás fontosságát, de figyelni kell az elektrolit-háztartásra és a sóbevitelre is, és más ásványi anyagokat is muszáj pótolni.