Súlyos a vírushelyzet, sorra döntenek az országok a kötelező oltásról, az omikron mutáció megjelenése pedig még jobban felhívta a figyelmet arra, hogy az oltatlanok közvetítésével újra beindulhat a fertőzés. – írja a blikk.hu
A koronavírus-járvány egyre nagyobb és állandósult problémát jelent Európában, terjedésének megakadályozása érdekében sorra hozzák a szigorító intézkedéseket az egyes országok. Egyre több országban döntenek úgy, hogy a járvány megfékezése érdekében kötelező teszik az oltás felvételét. Legfrissebb hír, hogy Görögország egészségügyi minisztere bejelentette, bevezetik a kötelező oltást a 60 év felettieknek, az új német kancellár Scholz pedig február végével tenné kötelezővé a vakcina felvételét.
Napokon belül dönthet az az osztrák parlament is arról, hogy 2022. februárjától mindenkinek kötelező felvennie a koronavírus elleni oltást, aki bejelentett lakóhellyel rendelkezik Ausztriában, mert ellenkező esetben súlyos büntetések várnak rá. Egy felmérés szerint az osztrákok 60 %-a helyeselné, ha kötelezővé tennék az oltást, és mindössze egyharmaduk lenne teljességgel vagy inkább elutasító.
A legtöbb európai ország egyébként már megtette az első – adminisztratív – lépéseket arra, hogy fokozatosan rászorítsa az embereket az oltásra. Franciaországban, Németországban és Olaszországban a moziktól kezdve, az éttermeken át a koncerthelyszínekig csak oltási igazolvány bemutatását követően lehetséges a belépés a közösségi terekbe. Van – például az olaszoknál –, ahol oltási igazolvány kell ahhoz is, hogy valaki tömegközlekedési eszközökön utazhasson, de itt még tovább mentek: delegált helyeken már a munkavégzéshez is oltási passzus kell.
Az olasz fiataloknál, a bevezetett rendelkezések nyomán annyira „megjött” az oltakozási kedv, hogy 83 százalékot közelíti a teljes átoltottság – magyarázta a CNN-nek Roberto Burioni, a milánói San Raffaele Egyetem virológus professzora, hozzátéve hogy ehhez az is szükséges, hogy az előírások betartását is ellenőrizzék.
Magyarországon az állami vállalatoknál és közszolgáltatásban írja elő kormányrendelet a kötelező oltás meglétét, a magánvállalkozásoknál pedig a cégvezetés döntésére bízza ennek elrendelését.
A CNN honlapja összefoglalót közöl arról, hogy az európai példa nyomán egyre több országban vetődhet fel a vakcináció kötelezővé tétele. Vasárnap, napokkal azután, hogy országa tudósai először jelentették az Omicron-változat létezését, Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnök jelentette be, hogy a hatóságok vizsgálják, hogy kötelezővé teszik-e a Covid-19 elleni védőoltásokat – és emlékeztető oltásokat – a közszolgáltatásokban dolgozók számára. Kenya volt pedig az egyik első afrikai nemzet, amely a múlt héten korlátozásokat vezetett be az oltatlanokkal szemben.
A tudósok még vizsgálják az adatokat, hogy felmérjék, mennyire hatékonyak a meglévő vakcinák az új változat ellen. A Pfizer/Biontech vezetője szerint oltóanyaguk védettséget jelent az új mutáns ellen.
Dr. Anthony Fauci, Joe Biden amerikai elnök főorvosi tanácsadója szerint a meglévő vakcinák továbbra is bizonyos fokú védelmet nyújtanak a súlyos esetekkel szemben. „Az oltás jelenti a megoldást erre, akár a Delta, akár az Omikron változatról beszélünk” – mondta Fauci a CNN-ben.
Továbbra is a fő kérdés, hogy mennyire érdemes megnyirbálni a polgári szabadságjogokat, amikor az szemben áll a túlterhelt egészségügyi rendszerek súlyos fenyegetettségével – veti fel a dilemmát néhány jogi szakértő.
Az a kérdés, hogy miként lehet összeegyeztetni a polgári szabadságjogokat és az egészségügyi rendszerre nehezedő terhek könnyítésének szándékát, sok fejtörést okozott világszerte – különösen Európában, amely a liberális demokrácia bástyája.
A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek.
Hivatalosan az Egyesült Államokban azonosították a legtöbb koronavírus-fertőzöttet, 48,6 millió főt a mai napig. A halálos áldozatok száma 780 140 fő. Indiában 34,6 millió fertőzöttet és 468 980 halálos áldozatot tartanak számon, míg Brazíliában 22,1 millió fertőzöttről és 614 681 halálos áldozatról adtak számot.
Von der Leyen is beszélt róla
Az uniós szintű kötelező vakcináról Ursula Von der Leyen is beszélt, mint azt a Blikk is megírta az Európai Bizottság elnöke azt mondta: Lehet, hogy el kellene gondolnunk egy kötelező oltás bevezetésén az unióban. A kötelező oltásról párbeszédet kell folytatnunk, majd a tagállamokkal közös irányt kell kialakítanunk.